Telefon
WhatsApp
Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Güneş paneli nedir?

GÜNEŞ PANELİ: Güneş pili olarak da anılır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli yer tutan güneş enerjisi sisteminin ana ürünüdür. Silikon hücreler sayesinde güneş ışınlarını direkt olarak elektrik (doğru akım) enerjisine çevirir.

inverter nedir?

Inverter: Evirici olarak da anılır. Kısacası inverter akü veya panellerden gelen doğru akımı ( DC Volt ) şehir şebeke voltajına uygun olarak alternatif akıma ( AC Volt ) çeviren cihazdır. Bu sayede güneşten üretilen elektrik, şehir şebeke voltajına dönüştürülerek evinizdeki ve işyerinizdeki cihazların çalışması sağlanmaktadır. Solar inverterler ana başlık olarak On-Grid ve Off-Grid olarak iki gruba ayrılır.

Şarj Regülatörü Nedir?

Şarj Regülatörü: Şarj kontrol cihazı olarak da anılır. Güneş panellerinden üretilen doğru akımı regüle ederek akülere iletir. Böylece şarj regülatöründen her zaman sabit voltajda elektrik akülere giderek akünü güvenli bir şekilde şarj olmasını sağlar. Solar inverterlerin büyük çoğunluğunun içerisinde şarj regülatörü entegre olarak bulunmaktadır.

Off grid sistem ile on grid sistem arasındaki fark nedir?

On-Grid sistem şebeke bağlantılı ve aküsüz olarak kurulan sistemlere denir. Şehir şebekesi akü gibi kullanılmaktadır. On-Grid sistemlerde iki çeşit başvuru bulunmaktadır. Öztüketim ve Mahsuplaşma. Kısacası On-Grid sistem ile fazla elektriğinizi satabilirsiniz. Off-Grid sistem; şebeke bağlantısı olmayan yerlere kurulmaktadır. Akü ile kullanılmaktadır. Daha çok dağ başında elektriğin hiç olmadığı yerler, konteyner veya prefabrik imari olmayan yerler için kullanılmaktadır.

Sistem nasıl çalışır?

Özet olarak güneşten gelen ışınlar paneller sayesinde DC (doğru akım) akım olarak elektrik üretir. Bu elektrik invertere ulaşır ve inverter sayesinde AC (alternatif akım) akım olarak evinizin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere cihazlara ulaşır. On-grid sistemlerde evinizin ihtiyacından fazla elektirk üretilmesi durumunda fazla enerji inverter sayesinde şebekeye verilir. Tam tersi durum söz konusu olduğunda ihtiyaç olan elektrik inverter sayesinde şebeden alınır ve evdeki cihazlara iletilir. Off-Grid sistemlerde ise ihtiyaç fazlası elektrik akülerin şarj olması için inverter sayesinde akülere iletilir. Tam tersi durum söz konusu olduğu zaman ise ihtiyaç duyulan elektrik akülerden alınır ve inverter sayesinde evdeki cihazlara iletilir.